ROVNÉ KUCHYNĚ

Uvažujete o dispozici kuchyně?

Před nákupem nové kuchyně či rekonstrukci té stávající je nejdůležitějším krokem zvolení vhodné dispozice. Ti, kdo již kuchyň v bytě měli, vědí, jak se jim v ní vařilo, pohybovalo a žilo, jestli měli dost místa pro práci i k ukládání nádobí a kuchyňské výbavy a především, zda jim vyhovovalo umístění spotřebičů. To musí vzít v potaz všichni, kdo si půjdou novou kuchyň koupit. Jak kuchyně sestavit? Inspirujte se u Oresi. Společnost má v nabídce čtyři řady kuchyní: střední třídu Dolti, její designovou nadstavbu Dolti Collection, německé prémiové kuchyně Livanza a luxusní kuchyně Bauformat. Z nich si vybere každý zákazník.

Lineární kuchyň Haida z prémiové třídy Livanza v dřevodekoru Black burned. Linka poskytuje dostatek prostoru pro ukládání, spotřebiče i pro vaření a přípravu jídla. Vychytávka: Střední policová sekce kompaktní tmavou masu odlehčuje. 3D návrh je u Oresi zdarma. Foto: Oresi

I do menší sestavy z modelu Eruka z řady prémiových kuchyní Livanza se vešla myčka, velká indukční deska a dostatek pracovních ploch. Vychytávkou je umístění trouby nad chladničku. Foto: Oresi

Nejjednoduší jsou linearní kuchyně

Prostor, ve kterém bude kuchyňská linka umístěna, je rozhodujícím ukazatelem pro její tvar. Typ kuchyně tak nazýváme podle písmen abecedy: I, L, U, nebo G. Základním řešením, kterým se dnes budeme zabývat, je uspořádání podle písmene I, tedy lineární neboli rovná linka. Ta je vhodná do malých či úzkých prostor. (Chcete dispoci ve tvaru písmene U?) https://kuchyne-oresi.cz/moderni-kuchyne-o-dispozici-u/

Sem můžeme přiřadit i dvě sestavy stojící proti sobě. Ty pak nazýváme paralelní, někdy také uličkové a jsou vhodné třeba do průchozích kuchyní nebo tam, kde se ve dvou protilehlých stěnách nacházejí okna a dveře. Mezi nábytkem by měl být odstup minimálně 120 cm, aby se tu dalo bezpečně procházet vedle otevřených skříněk. A přiřadit sem lze i rovnou linku s ostrůvkem či poloostrůvkem.

Při plánovaní dispozičního řešení kuchyně se vyplatí vsadit na odborníky, kteří eliminují případné chyby a ušetří vám některé zbytečné výdaje.

Věnujte pozornost ergonomickému uspořádání

Aby lineární kuchyň byla praktická, plně využitelná a funkční, měla by mít délku při stěně okolo 300 cm a volný prostor mezi linkou a protilehlou stěnou má být široký nejméně 110 cm. To zajistí pohodlný a bezpečný pohyb u linky i při otevřených dvířkách skříněk a spotřebičů. Místnost by tedy měla být alespoň 170 cm široká.

U dvou sestav kuchyně umístěných proti sobě je potřeba zajistit minimální odstup 120 cm mezi protilehlými pracovními místy. Ve studiích Oresi vám poradí, jak kuchyň správně uspořádat. A 3D návrh je zdarma. (A jak je tomu u elka?) 

Spousta místa a pracovních ploch na malém půdorysu. Dvouřadá kuchyň je sestavená z modelů MYSTIQ a IQONY z řady Dolti od Oresi. Foto: TV Prima

Dvouřadou kuchyň může tvořit i ostrůvek. V této kuchyni slouží jako mycí a varné centrum a sníženou stolní plochou na něj navazuje jídelní stůl. Model Tree Talk v dekoru Akát glamour. Foto: Oresi

Lineární kuchyně s pracovním ostrůvkem

Lineární kuchyně s pracovním ostrůvkem nebo poloostrůvkem jsou vhodné do větších místností, kde použití této sestavy umožní volný pohyb. Hodí se do bytů, kde je kuchyň spojená s jídelnou nebo s obývákem. Tady pak vhodně fyzicky i opticky rozděluje tyto prostory na vymezené zóny.

Ostrůvek či poloostrůvek může mít funkci úložnou a pracovní, varnou nebo mycí s pracovní plochou a třeba i místem pro stolování nebo jejich kombinace. Vše se odvíjí od velikosti sestavy.

V případě mycího nebo varného ostrůvku je potřeba vzít v úvahu, že elektřina, voda, odpad a plyn jsou vedeny podlahou. U poloostrůvku je stavební úprava jednodušší, protože všechny potřebné instalace je možné do bloku nábytku přivést po stěně. Součástí ostrůvku může být i jídelní stůl.

Poraďte se s odborníky

Nemáte s nákupem kuchyně žádné zkušenosti? Přijďte se poradit do některého studia Oresi, kde vám s výběrem a plánováním kuchyní pomohou. Oresi je díky přízni zákazníků jedničkou na trhu. Také díky tomu, že klientům v každé třídě, a tedy i v každé cenové kategorii nabízí bezkonkurenčně nejlepší poměr výkonu a ceny. Společnost má certifikáty na konstrukční pevnost a zdravotní nezávadnost, certifikát zákaznické spokojenosti BS ISO 10002:18 uděleného certifikační společností Taylor Cox. Dle výsledků výzkumu institutu IBRS, byla vyhodnocena jako prodejce s nejspokojenějšími zákazníky, má Známku kvality, kterou Oresi jako jediným kuchyním na českém trhu udělila Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. Nově získala prestižní titul Superbrands.

Dva bloky kuchyně proti sobě. Po jedné straně je linka s pracovními plochami, na druhé jsou vysoké technické skříně. Hodí se do místností rozčleněných okny a dveřmi na protilehlých stěnách. Kuchyň MAGIQ a Forever Young z řady Dolti Collection od Oresi. Foto: TV Prima

Rovné kuchyně od Oresi pro Vaši inspiraci

Váháte, jakou rovnou kuchyň máte vybrat do svého domova?
Přijďte se poradit s odborníky do studií Oresi.

Najít nejbližší prodejnu

Oresi kuchyně má pobočky po celé ČR
Objednáním na prodejnu Oresi získáte profesionální grafický návrh ve 3D zdarma a nezávazně

Sjednat schůzku na prodejně

Nepropásněte nejlepší akční ceny! Objednejte se hned teď k návštěvě našeho studia. Těšíme se na vás.