Rohové kuchyně

Úsporné, praktické, pohodlné

Funkční, pohledné, úsporné, bohaté na úložný prostor. A také velmi oblíbené. V Oresi vám představíme kuchyně sestavené do tvaru písmene „L“, tedy rohové kuchyňské linky. I v menších místnostech šetří prostor a nabízejí dostatek místa k ukládání nádobí, poskytují potřebné pracovní a odkládací plochy a dávají šanci na umístění jídelního stolu.

Sestavu z modelů Big Picture v dekoru Borovice Provence a Silk Touch v barvě cappuccino z řady Dolti Collection od Oresi navrhli designéři z pořadu Jak se staví sen do bytu v panelovém domě. Foto: TV Prima

„Elka“ se hodí také do paneláku

Rohové kuchyňské linky jsou vhodné do všech domů a bytů.  Vejdou se i do kuchyní v panelových domech, kde již proběhla rekonstrukce jádra, popřípadě byly eliminovány druhé dveře. Nabídnou spoustu místa a do moderní kuchyně se pak často vejde i jídelní stůl. V Oresi vám s koncepcí poradí a vytvoří 3D návrh kuchyně zdarma.

Vhodné řešení i pro větší místnosti

Tyto kuchyně dokonale využívají každý centimetr místa a vytvářejí ideální prostor pro vaření, přípravné práce, ukládání i stolování. A protože v kuchyni rodina tráví mnoho času, kromě vaření zde probíhají i rodinná posezení, oslavy, ale často tu je umístěn i pracovní kout.

Samostatnou kapitolou jsou pak kuchyně, které jsou součástí obývacích pokojů. Linka musí být uspořádaná prakticky, pohodlně a útulně. Tady již na ni navazuje jídelní stůl, jenž obvykle tvoří předěl mezi obývací zónou.

Nábytek by proto měl by odpovídat stylu vybavení obývacího pokoje, aby v něm kuchyň nerušila. Opticky, ani hlukem nebo pachy. Zvolením vhodného nábytku kuchyň z pokoje opticky částečně zmizí.

Rohové řešení se uplatní i pod oknem. Kuchyň Haida z prémiové třídy Livanza s blokem potravinové skříně a vestavné kombinované chladničky s mrazákem. Foto: Oresi

Zde majitelé využili prostor v rohu vedle okna tak, že přímo na pracovní desku umístili dvoje prosklené horní skříňky kuchyně Sonata nad sebe. U stěny jsou pak úzké skříňky s plnými dvířky. Foto: Oresi

Rozlouskněte oříšek: Kam umístit kuchyň?

V bytech v panelových či v činžovních domech, ale i v nových developerských projektech, nás tato otázka moc netrápí, protože jsme omezeni dispozičním řešením bytu, hlavně přívody vody a odpady. V domech, ať již nově stavěných, nebo těch určených ke kompletní rekonstrukci, bychom měli dbát několika pravidel.

Ideální je, když se tato místnost nachází co nejblíže k předsíni, kam přicházíme s nákupem. Další výhodou je kuchyň situovaná na severní či severovýchodní straně, kde jsou chladnější stěny a slunce nám tu nenásobí teplo, které v kuchyni vzniká vařením. V domě si můžeme dovolit i spíž nebo komoru, kam se dají kromě potravin uložit i malé spotřebiče, roboty, mlýnky apod., aby byly neustále po ruce.

Kuchyň může být umístěna v rohu místnosti i na stěně s okny. Tady pak použijeme horizontální řešení bez horních skříněk a u dřezu volíme sklopnou baterii.

Možná řešení rohů linky

Kuchyně mají krásně vypadat a dobře fungovat. To se týká hlavně kuchyní rohových, u kterých musíme velkou pozornost věnovat vyřešení úložných prostor v rohu linky. Tady již nehledíme pouze na to, abychom se při vaření zbytečně nenaběhali a nedělali práce takzvaně přes ruku. Musíme si rozmyslet, jak využijeme tento poměrně velký prostor.

V Oresi vám poradí, jak roh vyřešit právě ve vaší kuchyni a neudělat chybu. Tím nejméně vhodným způsobem je skříňka s policí, do které se při ukládání musíme ohýbat a na jejíž konec ani nevidíme, natož abychom tam dosáhli bez toho, že si klekneme a do skříňky se zanoříme.

Ideální jsou komfortní rohové skříňky s výsuvy v podobě zásuvek, hranatých košů nebo ledvin. Pomůže i karusel. Police a zásuvky se pohybují ze skříně s minimální námahou a nabízejí tak přehlednost a optimální přístup. Komfort při obsluze rohové skříňky je v každodenním životě v kuchyni nedocenitelný.

TIP Oresi: Volné místo v rohu pracovní desky v dekoru Dub True Nature v kuchyni Chocolate Day od Oresi bylo částečně využito pro okapovou plochou dřezu. Foto: TV Prima

Elegantní rohovou sestavu tvoří modely Chocolate Day s kazetovými dvířky a MAGIQ ve vysoce odolném a lesklém akrylovém povrchu v barvě cappuccino od Oresi. Foto: TV Prima

Vsaďte na odborníky

Myslíte, že si rohovou kuchyň dokážete zaměřit a navrhnout sami? Zkuste to, ale raději svůj návrh konzultujte se zkušenými odborníky v kuchyňském studiu, kteří vám návrh upraví podle vašich představ a potřeb. A nezapomeňte, že 3D návrh je ve studiích Oresi pro zákazníky vždy zdarma.

Odborníci zohlední věk, velikost rodiny i váš životní styl tak, aby kuchyň navrhli ergonomicky správně, s dostatkem místa a se spotřebiči s funkcemi, které skutečně využíváte.