Logo Oresi

Se lvem v kuchyni

21. 8. 2019

 

Dnes vám představíme zajímavou kuchyň z linie Chocolate Day z řady Dolti Collections by Andrea Capovilla, kterou si u Oresi vybral hráč amerického fotbalu za tým Prague Lions Lukáš Boucký.

Lukáš propadl americkému fotbalu asi před jedenácti lety. Tenkrát jej spolu s bratrem Liborem vzal na tréning mužstva Prague Black Panters kolega maminky. Kluci si tehdy v Čechách ještě neobvyklý sport vyzkoušeli a oba mu naplno propadli. Dnes se u nás americký fotbal provozuje již osmadvacet roků a Lukáš po jedenácti letech hraje za tým Prague Lions nejvyšší českou ligu a v sezoně 2016/17 dokonce i evropskou ligu mistrů. A v tomto případě je to skutečně srdeční záležitost, protože u nás se všichni zúčastnění americkému fotbalu (nepleťte si ho s ragby) věnují dobrovolně, zdarma a ve volném čase.

Což ovšem neznamená, že by úroveň českého amerického fotbalu nějak pokulhávala za evropskými profesionály. Příznivci a provozovatelé amerického fotbalu tvoří v Česku specifickou skupinu fanoušků amerického životního stylu. Patří k nim nepochybně ještě hudební fanoušci jižanského rocku a rockabilly, vlny hippies nebo dalších amerických sportů, především baseballu. Všichni tito fanoušci především díky hollywoodským filmům vědí, jak bydlí jejich hvězdy a často sdílejí jejich vkus.

První tým v Česku

Prague Lions jsou aktuálně prvním týmem amerického fotbalu v Česku, a protože sezona končila v červenci, byl Lukáš hodně vytížený. Tréninky a zápasy musí spojit se zaměstnáním, a tak volného času nebylo nazbyt. Nakonec si pro nás našel čas a na otázku, jak se dnes dá hrát s plným nasazením a ve volném čase, odpověděl: „Občas je to náročné, hlavně tedy časově, kdy se snažím skloubit čas strávený s rodinou, práci a tréninky. Americký fotbal ale nejde dělat jen napůl, spoléhá na vás dalších deset spoluhráčů. A samozřejmě náhradníci, kteří jsou připraveni vás kdykoliv „nahradit“, když jim dáte šanci.“.

Dům v dosahu Prahy

Lukáš vystudoval Vysokou školu obchodní, při studiích se ještě kromě fotbalu věnoval práci trenéra ve fittness centru. Dnes je zaměstnán ve stavebnictví, kde má na starosti tým pracovníků a často i projekty s jasně danými termíny, takže to vždy není lehké vše časově sjednotit. Ale jak sám přiznává, zvládnout se to dá. „Jen se občas ráno těžko vstává,“ směje se Lukáš. „Když jsme se s přítelkyní Dominikou bavili o budoucnosti, oba jsme toužili po domě se zahradou, a tak jsme hledali pozemek v dosahu Prahy, vzpomíná náš hostitel. „To se nám podařilo. Já i přítelkyně máme k dispozici každý své auto, takže dostupnost do práce a na fotbal máme do dvaceti minut. Kamarádi z Prahy mnohokrát jedou po městě delší dobu než já z „venkova.“

Kuchyně součástí obýváku

V rodinném domku je kuchyň součástí obývacího pokoje, který je z části propojen francouzskými okny s terasou a zahradou. Když Lukáš s Dominikou hledali kuchyň, chtěli, aby měla útulnou atmosféru. U kamaráda viděli moderní bílou kuchyňskou sestavu od Oresi, a tak se zajeli podívat do studia, aby se podrobně seznámili s celým sortimentem. Zalíbila se jim kuchyň Chocolate Day v šedé barvě, která Dominice velmi připomínala kuchyně v jižanském stylu, které znala z amerických filmů a seriálů. „Byly tam v každém interiéru. Ať to byl dům na venkově nebo v tom nejmodernějším mrakodrapu, zaujalo mne, že americká filmová kuchyň je vždycky v klasickém či venkovském provedení. Kazetová dvířka, skla s mřížkami i s vitrážemi, na nábytku se často objevují zdobené sloupky a okrasné lišty a římsy. My jsme ovšem chtěli něco méně zdobného, a to právě tahle kuchyň nabízela,“ vypráví Dominika.

Šedá nebo magnolie?

Protože jsou podle aktuálních trendů stále módní šedé kuchyňské linky, původně si naši klienti chtěli koupit šedou variantu této kuchyně. V interiéru se ale objevuje ještě několik dalších dominantních šedých prvků – například velká pohovka nebo sloup s krbem, který navazuje na ostrov, zvolili proto raději provedení v barvě magnolie, které ladí jak s šedými prvky, tak se zvolenými dekory dřeva.

Maximálně využitý prostor

„Kuchyň jsme chtěli řešit jako „elko“ s ostrovem, aby se nám tu dobře vařilo a vešly se sem všechny potřebné věci. Architekt Oresi Petr Kaluža nám kuchyň navrhl tak, že prostor je maximálně využitý a vše je podle našeho přání. S Dominikou si asi nejvíc užíváme ostrůvek, kde je i varná deska, takže jsme při vaření pořád v kontaktu a zároveň je tam i dostatek pracovní plochy a úložného prostoru. Díky ostrůvku je kuchyň plně funkční a zároveň krásně vzdušná a společně s krbem odděluje jídelní a obývací části pokoje,“ říká Lukáš.

Bodová madla

Při výběru úchytek nebo madel partneři jednohlasně zvolili kulaté knopky. Líbily se jim a také došli k závěru, že ke kazetovým dvířkům padnou nejlépe. „Lehce se chytají, nezaberou tolik místa, plní svoji funkci na sto procent. A je tu ještě bonus: hůře se berou do malé ručičky našeho synka Sebíka, který rád rabuje všechny šuplíky. Navíc Dominika pořád něco vymýšlí, tak ji napadlo, že na Vánoce tyto úchytky vyměníme za zlaté, které budou odpovídat vánoční výzdobě. Současné černé zase ladí s doplňky a stylem bytu, který se snažíme promítnout i do plánování zahradního nábytku a zahrady jako takové,“ říká Lukáš.

Co na to architekt

Ing. arch. Petr Kaluža k tomu dodává: „Vždycky je radost spolupracovat s klienty, kteří vědí, co chtějí a zároveň si dají poradit a nechají mi v návrhu volnou ruku. Mohl jsem vybavení uzpůsobit danému prostoru. Například jsme zúžili na potřebné minimum místo pro průchod a otevření myčky tak, abychom do návrhu dostali co největší ostrov. Tím jsme zachovali pohodlí i bezpečnost při pohybu a zároveň se zvětšila pracovní plocha.“

Majitelé se v průběhu stavby domu rozhodli pro krb. „Pomáhal jsem jim s jeho umístěním. To bylo hodně dáno konstrukcí domu. Samotný návrh pak majitelé dopracovali s generálním dodavatelem stavby. Plánovaní kuchyně jsem poté přizpůsobil novému stavu a krb tak navazuje na ostrov,“ doplňuje architekt.

Jižanské kuchyně – hvězdy amerických filmů

Kuchyně s kazetovými dvířky, často ještě zdobené řezbou, se objevují téměř ve všech amerických filmech a mají je v oblibě i filmové a hudební hvězdy.

Kuchyně Celine Dion – Zdroj: Pinterest.com

Kuchyně Britney Spears – Zdroj: houseandhome.com

 

Kuchyně Jennifer Lopez – Zdroj: houseandhome.com