Známe to všichni. Při přípravě slavnostního nebo víkendového oběda jedou v kuchyni všechny spotřebiče naplno. Pečeme, vaříme, smažíme, umýváme nádobí. Byt je plný vůní, ale také páry. A i když máme digestoř, často se nám, obzvláště v chladných dnech, zapotí okna.
A nejen kvůli vaření v kuchyni. Během topné sezóny se v bytech a domech může objevit problém s vlhkostí a s tím spojené rosení oken. Příčinou těchto problémů však nejsou nová, dobře seřízená a perfektně těsnící okna, ale především nedostatečné větrání. Vysoká vlhkost přitom může poškodit zařízení domácnosti i mít negativní dopad na zdraví.
Větrání je důležité
Větrání je nejlevnější a nejúčinnější způsob, jak se zbavit přebytečné vlhkosti v domácnosti. Jen dýcháním každý z nás vyloučí až tři litry vody za den. V nevětraných místnostech se díky vyšší vlhkosti daří plísním a roztočům, což může mít neblahý vliv na vznik alergií, astmatu a jiných nemocí. „Podstatným přínosem větrání je přívod čerstvého vzduchu. Dýcháním produkujeme oxid uhličitý. Zvýšené množství oxidu uhličitého ve vydýchaném vzduchu způsobí zhoršení výměny plynů v plicích a sníží se tím okysličování krve. To vede k ospalosti, únavě, poruchám soustředění a bolestem hlavy. Zhorší se i kvalita spánku,“ upozorňuje praktický lékař MUDr. Michal Lazák.
Pořiďte si kvalitní digestoř
„Vlhkost vzduchu v kuchyni zvyšuje třeba také vaření bez používání pokliček a digestoře,“ říká Dušan Všelicha, specialista na kuchyně Oresi. „Výběr digestoře konzultujte s odborníky, řekněte jim, jak velkou místnost má digestoř odvětrat, abyste zakoupili spotřebič s dostatečným odtahem. Sdělte prodejci, zda požadujete digestoř s odtahem do komína nebo recirkulační, pak si vyberte podle designu, který se vám líbí. Digestoří je mnoho typů, včetně stropních nebo integrovaných,“ dodává D. Všelicha.
Na vlhkosti v interiéru se dále podílí sprchování, velké množství květin v domácnosti nebo sušení prádla v místnosti. Vyplatí se pořízení vlhkoměru, který pomůže určit vlhkost v bytě. Ideální je udržet její hodnotu do 50 %. Pokud vyvětrání ke snížení vlhkosti nepomůže, počkejte, až se místnost vyhřeje a okna otevřete znovu. Prospěšná je i stálá teplota v bytě, ideálně 21 stupňů a prevence tvorby vlhkosti.
Mohou za vlhkost okna?
Nová okna za vlhkost v bytě nemohou – alespoň ne v případě, že vyberete opravdu kvalitní okna. V současné době jsou novostavby i rekonstruované objekty osazovány okenními prvky s vysokou těsností, takže vzduchová výměna mezi vnějším a vnitřním prostředím je téměř nulová. Vlhkost vzlínající ze zdiva se v nedostatečně větraných nebo vytápěných místnostech sráží na chladnějších plochách, například na oknech, a ta se takzvaně rosí. Prevencí vůči tomuto jevu je pečlivé vytápění místností v kombinaci s důsledným vyvětráním.
„Na jaře a na podzim doporučuji intenzivně větrat 10 až 15 minut, v létě by okna měla zůstat otevřená minimálně půlhodinu. V zimě stačí pět minut intenzivního větrání průvanem, kdy odejde vlhkost, ale zároveň se neprochladí stěny a vybavení bytu. To je i cesta k úspoře za teplo. Žádoucí je dobře vyvětrat ráno i večer před spaním, podle provozu v bytě a potřeby je dobré krátké větrání přibližně každé dvě hodiny,“ vysvětluje Ing. Jiří Scheidel ze společnosti VEKRA.
Pokud se i přes důkladné větrání a utírání orosených oken objeví v bytě v důsledku zvýšené vlhkosti plíseň, co nejrychleji ji zlikvidujte k tomu určeným přípravkem. Nikdy se nesnažte plíseň odstranit mechanicky. Její výtrusy se mohou velmi rychle rozšířit po celé domácnosti.
Rekuperace
V moderních novostavbách se problém přebytečné vlhkosti řeší pomocí rekuperačních systémů, které odvedou z místnosti vlhkost, ale teplo vrátí zpět. K výměně vzduchu pomohou i přívodní větrací štěrbiny, které mohou být součástí okna. „Je to jednoduché řešení za přijatelnou cenu. Okenní větrací štěrbiny umožňují manuální nastavení průtoku vzduchu nebo zajistí výměnu automaticky podle vlhkosti uvnitř místnosti,“ upřesňuje Ing. Jiří Scheidel.
Kdy je orosení důvodem k reklamaci
Okno lze u výrobce okamžitě reklamovat v případě, nachází-li se orosení v meziskelním prostoru izolačního skla. „Nejčastější příčinou zmíněného jevu bývá nedokonalost hermetického uzavření meziskelního prostoru, který je obvykle naplněn vysušeným inertním plynem,“ říká odborník. Do zmíněného prostoru se dostane vzduch z vnějšího prostředí. Ten obsahuje vyšší množství vodních par a ty kondenzují na vnitřních stranách tabulí skla. Pokud tuto skutečnost zjistíte, jste oprávněni obrátit se na výrobce oken s žádostí o nápravu. Výrobce pak dodá nové izolační sklo a jeho servisní technik jej na místě vymění.
Skla se mohou rosit i z vnější strany okna, což je signálem dobrých tepelně izolačních vlastností oken. Není to tedy závada, ale důsledek proměnlivého počasí. Zato rosení oken z vnitřní strany může mít hned několik důvodů. Nejčastější příčinou bývá již výše zmiňovaná nadměrná vlhkost v interiéru. K dalším faktorům patří třeba nedostatečné vytápění nebo nevhodně umístěná topná tělesa. Věděli jste, že ke zvýšenému rosení oken přispívají také stažené žaluzie nebo dlouhé a těžké závěsy, které brání cirkulaci vzduchu?