PhDr. Luboš Hořic vlastní kuchyň od Oresi!
Logo Oresi

PhDr. Luboš Horčic, šéfredaktor časopisu Stereo & Video, si u Oresi do svého bytu vybral kuchyň MAGIQ s dvířky z akrylu.

20. 11. 2019

Všichni, kdo se zajímají o novinky a vymoženosti ze světa spotřební elektroniky, časopis Stereo & Video znají. Těm, kdo o něm slyší poprvé, připomeňme, že tento měsíčník o spotřební elektronice je nejstarší, nejprestižnější a díky plnému členství v organizaci EISA rovněž mezinárodně nejuznávanějším českým spotřebitelským měsíčníkem o AV elektronice se širokou čtenářskou základnou mezi zájemci o tento obor.

Vychází od roku 1993 a náleží k němu také internetový portál, který je zaměřen na aktuální dění ve světě spotřební elektroniky. Novinářská asociace EISA (Expert Imaging and Sound Association) je unikátní sdružení 61 nejrespektovanějších časopisů a webů spotřební elektroniky z 29 států světa. Každý časopis na základě vlastních recenzí a testů nominuje každoročně audio, video a foto produkty, z nichž je následně vytvořen hlavní seznam, a tyto přístroje jsou detailně diskutovány na valné hromadě, na které je uskutečněno i závěrečné hlasování o těch nejlepších.

Proto nás potěšilo, že Luboš, který je mimořádně náročným šéfredaktorem a technickým fandou, zvolil kuchyň právě od Oresi a chtěli jsme mu při pořizování nové kuchyňské linky maximálně vyhovět.

Rekonstrukce obytného prostoru

Luboš s manželkou Jitkou se pustili do rekonstrukce bytu ve starším panelovém domě. Když došlo na kuchyň, rozhodli se z poloviny otevřít příčku mezi kuchyní a obývacím pokojem a dát úzkému prostoru více místa.

Při hledání kuchyně, která měla být trendy a zároveň nadčasová, navštívili studio Oresi na pražském Smíchově, kde je nejvíc zaujala moderní kuchyňská linka MAGIQ s dvířky v bílém akrylu s vysoce lesklou povrchovou úpravou.

Módní a přitom nadčasový MAGIQ

„Chceme, aby nová kuchyň odpovídala stylem ostatnímu vybavení obývacího pokoje a aby nám co nejvíce vydržela. Máme doma psa a na návštěvu k nám brzy bude chodit i vnoučátko. Proto potřebujeme povrch, který vydrží nájezdy psích drápků a v budoucnu i dětských ručiček, pastelek a podobně. Ve studiu nám vysvětlili, že pro tyto účely je akryl ideální,“ říká Luboš Horčic.

„Povrch tohoto materiálu je specifický svým výjimečně vysokým leskem a je možné ho mírou jeho lesku porovnávat s některými mnohem dražšími lakovanými povrchy. Ve srovnání s nimi je také méně náchylný k poškrábání,“ informuje Dušan Všelicha, ředitel marketingu Oresi a dodává: „K dalším z předností dvířka kuchyně MAGIQ patří, že bílé hrany jsou v tomto případě lepeny speciálně vyvinutým bílým lepidlem, takže přechod mezi plochou dvířka a jeho hranou je velmi jemný a přirozený a není přerušen byť tenkou, ale přece jen viditelnou tmavší linkou. Díky tomuto lepidlu tak hrana k desce přilne nejen v technologickém, ale především v estetickém úhlu pohledu.“

a) pohled do kuchyně bez příčky b) protilehlá strana Vizualizace Ing. arch. Petr Kaluža

a) pohled do kuchyně bez příčky b) protilehlá strana Vizualizace Ing. arch. Petr Kaluža

Pohledem architekta

„Kuchyně byla navrhována do úzkého prostoru. I proto byl zvolen bílý lesk, aby prostor co nejvíce opticky rozšířil. Linka do obytného prostoru pokračuje sníženou skříňkou s nemalým úložným prostorem. Tato část zároveň slouží jako lavice u stolu a propojuje kuchyni s obytným prostorem,“ vysvětluje Ing. arch. Petr Kaluža, který kuchyň navrhl.

„Pro snadnou údržbu i odolnost kuchyně klient zvolil z nabídky materiálů jako obklad zadní stěny a na pracovní desku kompaktní laminát Westag Getalit v dekoru šedé keramiky. Deska je velmi subtilní žiletka, která opticky nezatěžuje kuchyni,“ upozorňuje architekt. Tento materiál, který se právě prosazuje i v kuchyních, umožňuje do desky vsadit dřez se spodní montáží a přímo do ní vyfrézovat odkapové drážky.

„Z kompaktu jsme nadšeni, chtěli jsme dřez usazený pod pracovní desku a ve srovnání s přírodním či umělým kamenem, které to umožňují, je cena tohoto materiálu, který je nenasákavý a má vysokou tvrdost, vyloženě přátelská,“ říká Luboš. Že jsou s řešením i kuchyní MAGIQ spokojeni, potvrzuje i Jitka. „Já bych zdůraznila, že se nám díky obestavení lednice zvětšil úložný prostor, do kterého nám architekt navrhl potravní skříň s výsuvnými koši. Všechno mám teď po ruce a přehledně uklizené. Linka se skvěle udržuje, a to včetně desky, na níž není takřka nic vidět, a také se mi velice osvědčilo podsvícení skříněk.“

Luboš k osvětlení kuchyně dodává: „Nejen, že svítí dolů, ale díky skleněnému dnu skříněk také osvětluje jejich obsah, což je v noci perfektní. Výborné jsou měkké dojezdy šuplíků a dvířek, které se automaticky samočinně zavřou. Líbí se mi odvětrání zadní stěny linky, když se tam náhodou uloží ne zcela suché nádobí, vnitřní prostor případnou vlhkostí nezatuchne. Nová kuchyň má dnes vyšší skříňky, takže moje malá žena do horních polic nedosáhne, ale když potřebuje něco z méně používaného nádobí, které jsme sem uklidili, rád jí ho podám,“ uzavírá Luboš.

Protože je do bytu zaveden plyn, Jitka si do nové kuchyně opět prosadila plynovou varnou desku AEG. Na vaření na plamenu nedá dopustit a je na ně zvyklá. A Luboš, vyznavač moderních technologií, nám na závěr nezapomene ukázat myčku AEG, která je vybavena vnitřním osvětlením, nastavitelnými koši, ukazatelem zbytkového času promítaného na podlahu a zejména automatickým otevřením dvířek po ukončení programu.

Slovo závěrem

„V Oresi jsme rádi, že si naše kuchyně vybírají nároční zákazníci, jakým je právě PhDr. Luboš Horčic,“ říká ředitel marketingu Dušan Všelicha. Nejen proto, že kuchyně Oresi minulý měsíc získaly Známku kvality 2019, která jim byla udělena Nadací pro rozvoj architektury a stavitelství v rámci přehlídky Stavba roku.

Porota zastupující široké spektrum nejvýznamnějších odborníků z oblasti stavebnictví a architektury od Českého vysokého učení technického, přes ministerstva vlády ČR až po odborné inženýrské svazy a společnosti vyhodnotila komplexní přínos modelové řady Dolti Collection pro stavebníky, architekty i koncové uživatele a udělila těmto kuchyním Známku kvality 2019.