Oresi a Ceny české filmové kritiky
Logo Oresi

ORESI a Ceny české filmové kritiky

3. 2. 2017

Ceny české filmové kritiky – to je filmové ocenění, které od roku 2011 uděluje Česká filmová komora. Letos proběhlo vyhlášení již sedmého ročníku cen pro nejlepší filmy a jejich tvůrce. Co s nimi máme společného? Oceněný snímek Rodinný film, kterému tímto gratulujeme.

Cílem Cen české filmové kritiky je upozornit na nejlepší filmové počiny roku, nové objevy a naděje české kinematografie nestranným pohledem profesionálních filmových novinářů. Rodinný film byl nominován hned v několika kategoriích: Nejlepší film, Nejlepší režie, Nejlepší scénář, Nejlepší herečka, Nejlepší herec a Audiovizuální počin. A ceny získal v kategorii Nejlepší film a Nejlepší scénář.

Jak s tím vším souvisí Oresi? Jsme hrdí na to, že si v tomto filmu zahrála naše kuchyně IQONY ze třídy Dolti. Byt, v němž si kuchyně zahrála, nebyl postaven ve filmovém ateliéru, ale nacházel se v domě na pražských Vinohradech. Čím byla kuchyně zvláštní?

Místnost neměla klasický pravoúhlý tvar, ale v místě, kde ji režisér potřeboval mít, byl otevřený úhel stěn asi na 130 stupňů. Proto si náš architekt Lukáš Juřina, který sem kuchyň navrhoval, musel poradit s touto atypickou dispozicí.