Během adventu jsme se zastavili u výherkyně naší kuchyně Dolti ROMANTIQA, paní Zuzany Vilhelmové s rodinou., abychom se jí zeptali, jak se jí v nové kuchyni vaří.
Jak si jistě vzpomínáte, na soutěži, kde hlavní cenou byla kuchyně Oresi za 100 000 korun včetně spotřebičů a montáže, jsme spolupracovali s redakcí iPrima Living, na jejíchž webových stránkách soutěž probíhala. Rodina paní Vilhelmové žije v jižních Čechách, v malé vesničce nedaleko Písku, kde za běžného provozu probíhá rekonstrukce jejich domku.
Musíme konstatovat, že od doby, kdy jsme rodinu navštívili poprvé, se tady udála spousta změn. Uvnitř i zvenku pokročila rekonstrukce domku, v kuchyni ROMANTIQA se již vaří a žije. A to doslova, protože místnost zabírá více než polovinu přízemí domu. Kromě kuchyňské linky sestavené do varu písmene L, která spolu se sporákem na dřevo a komínovou stěnou tvoří předěl místnosti, tu je ještě prostor pro jídelní stůl a za komínem herna a místo pro spaní dětí. Zbytek místnosti je zatím vybaven různorodým nábytkem, ale po dokončení rekonstrukce domu děti dostanou nové pokoje v patře.
Velká snaha i zázrak
A co je nejdůležitější, největší pokrok udělala šestiletá Anežka, která byla přidušená už před porodem a v osmi měsících jí propukly epileptické záchvaty Westova syndromu. Až po třetím roce začala chodit a během posledního roku se rozmluvila. Vloni přesně na Štědrý den přidala ke své asi padesátislovní zásobě na 15 nových slov a od té doby ji denně rozšiřuje. S námi si již povídala ve větách, a dokonce navštěvuje místní školku. Předvánoční čas svádí k tomu mluvit o této události jako o zázraku, ale dobře víme, že za tímto obrovským posunem stojí kromě snahy holčičky především velká práce rodičů, lékařů a terapeutů, kteří s děvčátkem neustále pracují. Ale teď již přejděme ke kuchyni a zeptejme se paní Zuzany, jak je s ní spokojená.
Přinesla vám nová kuchyně nějaké změny do života?
„Nová kuchyň je opravdu velká změna. Ubylo mi pocitu, že mám ve světnici pořád málo světla – jednak díky světlé barvě nábytku, a také proto, že je kuchyň po celé délce dobře osvětlená. Práce u ní je radost. Vaření i úklid po něm je mnohem snazší než s předchozí verzí „kuchyňské linky“. Nebyl problém připravovat tu jídlo pro 24 lidí při podzimním moštování, ani zavařit několik košíků švestek. Obzvlášť oceňuji dlouhou a nadstandardně hlubokou kuchyňskou desku spojenou s parapetem. Tu bych chtěla, i kdyby nemusela být tak hluboká kvůli křivé kamenné zdi za linkou. Nejen že na ní mohu mít po ruce denně nebo téměř denně používané spotřebiče, ale vejdou se mi na ni také dva velké vály zděděné po babičkách a k nim všechny tři děti, což se hodí hlavně v období pečení před Vánocemi,“ raduje se paní Zuzana.
„Na prostory v nové kuchyni si ještě zvykám, stále uvnitř něco přesouvám. Chystáme se pořídit ještě závěsný systém na zeď. Nejdříve však potřebuji od manžela vyrobit a pod skříňky přidělat poličku na starožitné šuplíky na koření, mouku, cukr a sůl, které máme po babičce. Ta ještě doladí romantický vzhled kuchyně.S obsahem kontejneru na oleje, octy a podobně jsem od počátku úplně spokojená. Velkou část surovin, které jsem měla v otevřených policích bývalé kuchyně, jsem přesunula do spížky pod schody, a naopak jsem odtud vzala hodně používané nádobí – většina ho je teď je v rohové skříňce na výsuvné ledvině,“ ukazuje majitelka nové kuchyně.
Z nabídky kuchyní Oresi jste zvolila model ROMANTIQA, čím Vás oslovila?
„Barvou a ladností. Protože náš dům je opravdu chalupa. Na podlaze i na stropě máme dřevo, tak jsem chtěla něco hodně světlého, příjemného na pohled a jednoduchého. Zaujalo mě prosklení dvířek. Nábytek Dolti ROMANTIQA má zaoblené hrany, vyfrézovanou drážku ve dvířkách a není to kuchyně lesklá. Bála bych se, že by na lesklé ploše byl vidět každý dotek dětských tlapek. Syn Jonatán si tu často připravuje jídlo, Anežka s Bořivojem si tady hrají. Doposud už povrch dvířek bez barevných změn přežil útok vodovkami, šťávou z borůvek i červené řepy…“
Vybrala jste si i světlou desku a dřez. Jste s ním spokojena?
„Nepřipadalo mi nutné, aby deska kontrastovala s linkou. Dřevo bych kvůli údržbě nechtěla ani za nic. Jsem ráda, že jsou deska i dřez takhle světlé. Stačí mi na ně jar a houbička. Z velkého a hlubokého dřezu mám velkou radost i proto, že v něm pohodlně umyji velký pekáč nebo desetilitrový hrnec.“
A teď, když se v kuchyni již pohybujete a vaříte tu, vyhovuje Vám ergonomické řešení, které jste si s panem architektem navrhla?
„Vyhovuje. Snad jen mezi dřezem a varnou deskou by mohlo být krapet víc místa. Nejmladší syn Bořivoj mi rád pomáhá, tak ho posadím na linku a přidělím mu nějakou „práci“, jenže jak vidí dřez, chce se v něm koupat nebo přinejmenším máchat,“ směje se Zuzana.
V bílém obkladu máte za varnou deskou umístěné zrcadlo. Jak jste přišla na toto poměrně netradiční řešení?
„Obklady OpulentoCrema jsou smetanové barvy. Vybrali jsme je kvůli malému formátu a nepravidelnému tvaru. Snáze se za nimi totiž schová naše všemi směry zvlněná hliněná zeď. O zrcadle za sporákem jsem poprvé slyšela už asi před 13 lety na přednáškách o fengshuej.
Podle tohoto čínského umění vytvářet přívětivý prostor k životu přináší zrcadlo za místem, kde se vaří jídlo, hojnost. Kolik tu vidíte hrnců plných jídla? Pak jsem ho viděla u přátel za sporákem a překvapilo mě, jak je to nenápadné a příjemné zároveň. Dali jsme ho už dříve v menším rozměru za sporák, kterým topíme. Dodává prostoru ladnost. Navíc třeba já v tom zrcadle za varnou deskou při pohledu od jídelního stolu vidím další okno. A co se údržby týká, připadá mi snazší umýt zrcadlo než drbat obklady a spárovací hmotu, do níž se všechno vsakuje. To vám určitě potvrdí každý, kdo má doma za linkou skleněný obkladový panel.“
Děkujeme za rozhovor a přejeme Vám, ať se celé rodině v kuchyni ROMANTIQA dobře vaří i žije.
A podívejme se, jaké další podoby může tato kuchyňská linka mít.