Barva roku 2022
Logo Oresi

Barvy, které budete milovat. Trendy pro rok 2022

28. 11. 2021

Poslední dva roky nebyly zrovna příjemné a po lidstvu vyžadovaly velkou trpělivost a houževnatost. A jak se zdá, tyto vlastnosti budeme potřebovat i v roce příštím. Nejen v předvánočním čase přece toužíme po sounáležitosti, pohodě, klidu a míru.

Celosvětové události včetně pandemie měly vliv na výběr barev pro rok 2022 a hledači trendů, designéři, architekti a další odborníci vybrali barvy, které nám umožní se znovu nadechnout. Jaké to jsou barvy? Neutrální šedé s tónem barvy zelené, ale také mlhavé nebo průsvitně mořské modré. Vždy ale převažuje šedá.

Jak se barva vybírá v PPG

Odolnost, potřeba spojení a inspirace přírodou byly opakujícími se tématy na globálním prognostickém workshopu barev PPG. Tato každoroční akce sdružuje více než 30 PPG globálních color stylistů z oblasti spotřební elektroniky, automobilového i leteckého průmyslu, výrobců barev a laků. V průběhu několika dní stylisté analyzují dopadovou plochu, životní styl, demografii, geografické oblasti, globální události a mezikulturní společenské inspirace, aby zjistili, jaké barvy budou rezonovat a reprezentovat globální prognózu barev PPG, včetně barvy roku PPG 2022.

Zvítězila olivově šedá

A z tohoto průzkumu vyšla pro rok 2022 olivově šedá. Jejím základem ovšem není barva plodu, ale olivové větvičky (Olive Sprig PPG1125-4), elegantní, uzemněná, všestranná a vysoce přizpůsobivá šedozelená. Tato barva představuje znovuzrození v postpandemickém světě a evokuje odolnost přírody.

Odklon od tvrdých a fádních neutrálních barev

Designéři, architekti, vlastníci nemovitostí – ti všichni se odklánějí od tvrdých a fádních neutrálních barev a hledají optimističtější tóny. Výrobci barev s tím souhlasí. Výsledkem je, že u značek, které definují barevnou paletu nadcházejícího roku došlo ke konvergenci kolem neutrálních odstínů zelené. Počínaje PPG s Olive Sprig přes Gliddenovo Avokádo, Evergreen Fod od Sherwin-Williams, Breezway od značky Behr či Říjnovou mlhu Benjamina Moora. Zdá se tedy, že s tím, jak svět postupuje k roku 2022, existuje konsensus kolem myšlenky znovuzrození. Zelenošedé tóny v této formě fungují jako neutrální odstín, který ale budí vizuální zájem.

Sherwin-Williams

Společnost Sherwin-Williams oznámila, že barva roku 2022 je Evergreen Fog SW 9130. Podobně jako u PPG i zde zvýrazněný odstín představuje nový trend toho, co výrobce barev s popisuje jako nostalgické střední tóny. Jestli přemýšlíte o provedení některých změn ve výzdobě vašeho domova, jednoduchá změna mu prospěje. Může jít o výmalbu stěn nebo doplnění dekorací a textilu.

Odborníci ze společnosti Sherwin-Williams opět předpovídají to, co uvidíme v trendech domácí výzdoby příští rok.

Odborníci ze společnosti Sherwin-Williams opět předpovídají to, co uvidíme v trendech domácí výzdoby příští rok.

Glidden, Benjamin Moore a Behr

Na šedozelenou se zaměřil také výrobce barev Glidden. Společnost se sídlem v Pittsburghu spadá do rodiny značek PPG a její barvou roku je příjemná šedozelená barva, nazvaná Guacamole. Benjamin Moore pro rok 2022 připravil jako barvu roku October Mist 1495. Říjnová mlha má ředěný odstín šalvějové zeleně. A čím překvapí značka Behr? Ta svou barvu roku charakterizuje přirovnáním: Breezeway (MQ3-21) je bod, Kde se závan čerstvého vzduchu setkává s nátěrem čerstvé barvy. Je to chladný, klidný, a přitom svěží tón, vycházející z průzračnosti mořské vody.

Guacamole od Glidden.

Guacamole od Glidden.

Breezeway značky Behr.

Breezeway značky Behr.

October Mist od Benjamina Moora.

October Mist od Benjamina Moora.

Všechny výše zmíněné barvy se uplatní v kombinaci s dřevěným nábytkem, hodí se do obývacího pokoje, ložnice, kuchyně, předsíně i koupelny. Neutralita šedozelené barvy je skvělá v tom, že se dá kombinovat s různými valéry, včetně růžové, žluté, červené nebo oranžové. Vždy ale záleží na stylu místnosti a velikosti prostoru. FOTO: PPG, PRIMALEX. ORESI, SHERWIN-WILLIAMS, GLIDDEN, BEHR a BENJAMIN MOORE

Inspiraci na využití barev najdete v galerii.

Šedozelená může mít mnoho odstínů v různých intenzitách. Primalex

Šedozelená může mít mnoho odstínů v různých intenzitách. Primalex

Hodí se k výmalbě stěn. Glidden

Hodí se k výmalbě stěn. Glidden

Velmi dobře se uplatní i na povrchu kuchyní. Model Sonata z prémiové třídy Livanza.

Velmi dobře se uplatní i na povrchu kuchyní. Model Sonata z prémiové třídy Livanza.

Kuchyně Savana a dvířko modelu Saint Tropez. Oresi

Kuchyně Savana a dvířko modelu Saint Tropez. Oresi