LED pásky v kuchyni

Ambientní osvětlení

V Oresi se vždy snažíme našim klientům udělat kuchyň co nejhezčí, funkční a útulnou. Takovou, aby se jim líbila, skvěle se v ní vařilo a nechtěli z ní odcházet. A k tomu kromě jiného slouží i osvětlení. Nabízíme vám několik zajímavých tipů, jak v designu kuchyně využít osvětlení pomocí LED pásků.

V kuchyni Wood Hit jsou LED pásky použité k osvětlení pracovní plochy i soklu kuchyně. Tento designový a zároveň funkční prvek dodá místnosti příjemnou atmosféru a pomůže lepší orientaci v otevřených skříňkách a zásuvkách. Foto: Oresi

Na práci je vhodné
denní světlo

Kromě centrálního svítidla a osvětlení pracovní desky se v kuchyni uplatní i rozmanitá ambientní světla. Ta dokáží prostor kuchyně a spolu s ní i jídelnu nebo obývací pokoj posunout do jiné dimenze. S ohledem na ceny energie volte úsporná LED osvětlení, včetně oblíbených pásků. Pro kuchyňské práce by mělo být světlo podobné světlu dennímu. K vytvoření útulné atmosféry v místnosti je vhodné světlo teplé. „Studené světlo je příliš sterilní, doporučujeme volit přirozené denní světlo, které je neutrální, v rozsahu 4 200 – 4 500 K. Studené má 6 000 K a teplé 3 000-3 200 K,“ upozorňuje Bc. Zdeněk Řehák, produktový manager Oresi.

Vybírejte produkty
určené
pro kuchyň

Můžete si zvolit LED pásek, který jednoduše pomocí samolepící pásky nalepíte přímo na sestavu skříněk. Pohlednější jsou LED pásky vložené do hliníkových profilů, které mohou být buď zafrézované nebo designově pohledové.

„Zároveň tyto profily slouží k ochranně tohoto liniového osvětlení, kdy je LED pásek chráněn difuzorem (krytem) před vniknutím prachu a vlhkosti, která může vznikat při samotném vaření apod. Použitím hliníkového profilu prodlužujete i samotnou životnost LED pásku, protože hliníkový podklad lépe a rovnoměrněji odvádí zbytkové teplo vznikající při svícení,“ vysvětluje Zdeněk Řehák.

Pod skříňkami kuchyně MAGIQ z řady Dolti Collection je nainstalováno LED osvětlení. LED pásky napájí jedno trafo, zapínají a vypínají se dotykově z jednoho místa. Foto: ORESI

Osvětlení soklu kuchyně Silk Touch v barvě Cappuccino a Čínský císařský strom světlý. LED pásky osvětlí daný prostor a vnesou světlo i do otevřených skříněk. Foto: Oresi

Co budete
potřebovat

Kromě pásků a profilů potřebujete k zapojení další komponenty jako jsou koncovky profilu, kabely, svorkovnice, konektory, vypínač nebo ovladač. „V Oresi do kuchyně LED osvětlení namontujeme, ale zákazníkům vždy dodáváme kompletní sady LED osvětlení podle zvolené délky a barvy světla dle dispozice kuchyně tak, aby si zákazník byl při případné dodatečné montáži osvětlení schopen zapojit sám. Sada vždy obsahuje veškeré výše uvedené komponenty,“ doplňuje odborník.

Jděte na to
s rozvahou

Při nákupu kuchyně je dobré vzít si s sebou plánek místnosti, kde jsou zakreslené nejen všechny otvory ve stěnách a inženýrské sítě, ale také přibližné schéma, které představí, kde byste si v budoucí kuchyni přáli toto osvětlení využít. Ušetříte tak spoustu času při společném plánování vaší kuchyně s prodejcem a vyvarujete se zbytečných chyb. Tady můžete popustit uzdu fantazii a osvětlení naplánovat třeba na horní desku kuchyňské skříňky. Odražené světlo je velmi příjemné. A nezapomínejte, že v Oresi je 3D návrh kuchyně zdarma.

V kuchyni Silk Touch v barvě Cappuccino s obkladem a pracovní deskou Technistone v dekoru mramoru LED pásky skvěle osvětlují pracovní desku i niku v horních skříňkách. LED pásky, umístěné na povrchu horních skříněk odrážejí světlo od stropu a navodí v místnosti útulnou atmosféru. Foto: Oresi