Kuchyně s ostrůvkem

Ostrůvek jako varné a mycí centrum

V takovém multifunkčním prostoru musíme ovšem dbát na co nejlepší odvětrání kuchyňské zóny, protože do ostrůvku majitelé kuchyně často umísťují varné centrum. I u ostrůvkové kuchyně musíme dbát na ergonomii a věnovat pozornost tzv. pracovnímu trojúhelníku, tedy návaznosti jednotlivých pracovních zón. V ostrůvku může být buď zóna vaření nebo mytí, potom je druhá zóna v části kuchyně, která je nejblíže, stejně jako zóna skladování. Někdy je v ostrůvku zabudované jak varné, tak mycí centrum. Zónu skladování je potřeba umístit tak, aby byla co nejblíž, snažte se proto mít plochu trojúhelníku co nejmenší.

Rodinný dům poskytl ostrovní kuchyni s varným centrem a rozlehlou pracovní plochou velkorysý prostor. Modely Como a Pamplona z řady luxusních kuchyní Bauformat. Foto: Oresi

Ostrůvek odděluje kuchyň ve venkovském domě od jídelny. Otevřené police modelu Cambridge S v aktuálně módním odstínu zelené dávají místnosti útulný vzhled. Foto: Oresi

Jak ostrůvek zakomponovat do kuchyně

Oblíbené jsou tu i vinotéky nebo ze strany obýváku rozmanité niky nebo police. Kuchyně za ostrůvkem může pokračovat sestavou vysokých skříní či horními skříňkami. To záleží na dispozici prostoru. Využít můžete třeba jen systém polic nebo otevřených skříní s regály.

Spojení zóny kde se vaří s odpočinkovou může být složité, proto musíme dbát na to, aby kuchyň příliš nerušila klid obývacího pokoje. Prvním předpokladem je již zmíněná digestoř, následují spotřebiče s nízkým počtem decibelů. V Oresi vám poradí, jak kuchyň s ostrůvkem vhodně sestavit.

Stavební úpravy

Chcete v ostrůvku vařit, mýt nádobí nebo stolovat? O tom rozhodnou technické rozvody, tedy voda, elektrika, plyn a odpady včetně odtahu digestoře. Ty často nevyhovují potřebám ostrůvkové kuchyně. Jestli jej chcete využívat jako varné a mycí centrum, musíte si připravit rozvody a odpad podlahou. To se lépe připraví v novostavbě, hůře se to ale provádí ve staré zástavbě. Snazší je to v poloostrůvku, ke kterému média přivedete po stěně.

Se změnou dispozice kuchyně na ostrůvkovou musíte vyřešit také odtah pro digestoř. Obvykle to vyřeší sádrokartonový podhled, ale vedení odtahu by mělo být rovné a co nejkratší, aby bylo odvětrání co nejúčinnější. Nad ostrůvek ovšem můžete umístit některý z recirkulačních modelů digestoří. To platí i pro digestoře se spodním odtahem.

Ostrůvek s barovým sezením vznikl v panelákové kuchyni po odstranění příčky mezi úzkou kuchyní a obývacím pokojem. Model Musa z řady prémiových kuchyní Livanza od Oresi. Foto: TV Prima

Ostrůvek před dlouhou jednořadou kuchyní. Klasické řešení sestavy ostrovní kuchyně v rodinném domě. Model PIQTORY z řady kuchyní Dolti od Oresi. Foto: TV Prima

Pohodlný pohyb v ostrůvkové kuchyni

Abyste se tu mohli bezpečně pohybovat i při otevřených dvířkách, průchod mezi protilehlými skříňkami nebo ostrůvkem by měl široký ideálně 1500 mm. Dostačujících je 1200 mm a nejmenší prostor v malých kuchyních může být široký 1000 mm.

Pokud váháte, poraďte se s odborníky ve studiu Oresi. Tady vám zaručí, že ve vaší kuchyni bude vaření radost i proto, že kuchyň s ostrůvkem dovoluje, aby tu jídlo připravovalo více lidí najednou. Odborníci z průzkumů trhu vědí, co od kuchyní Oresi lidé očekávají. V duchu firemní filozofie přinášet prověřenou kvalitu v atraktivním vzhledu za nejnižší možnou cenu vám tady rádi pomohou vybrat vysněnou kuchyň. 3D návrh kuchyně je u Oresi zdarma.

Kuchybě s ostrůvkem od Oresi pro Vaši inspiraci

Váháte, jakou kuchyni s ostrůvkem si máte vybrat do svého domova?
Přijďte se poradit s odborníky do studií Oresi.

Najít nejbližší prodejnu

Oresi kuchyně má pobočky po celé ČR
Objednáním na prodejnu Oresi získáte profesionální grafický návrh ve 3D zdarma a nezávazně

Sjednat schůzku na prodejně

Nepropásněte nejlepší akční ceny! Objednejte se hned teď k návštěvě našeho studia. Těšíme se na vás.