Kuchyně do „U“ s ostrůvkem

Praktická a funkční účka

Kuchyně do tvaru písmene „U“ jsou velmi oblíbené, funkční a designově zajímavé. Ačkoliv se to nezdá, hodí se jak do velkých, tak do menších prostor a “účka“ bez ostrůvku se dokonce uplatní i v paneláku. Poskytují dostatek úložných prostor, pracovní a odkládací plochy, všechno, co v kuchyni potřebujete je tady po ruce. Účko se ale musí správně navrhnout. 

Je dobré si rozmyslet, co chcete mít ve volném rameni poloostrůvku nebo v samostatném ostrůvku. I když se zdá, že zařídit kuchyň o tomto půdorysu je jednoduché, je tu několik míst, kterým je zapotřebí věnovat pozornost. Jsou to třeba rohy, kde by mohla vzniknout hluchá nebo špatně přístupná místa.

Ostrůvek ve venkovské kuchyni Sonata je koncipován jako mycí centrum s velkorysou pracovní plochou a místem k posezení. Vyžaduje vedení vody a odpadu pod podlahou.

Foto: Oresi

Z modelu Rhodos z řady Bauformat je sestavena kuchyň s poloostrůvkem, v němž je umístěno varné centrum a pracovní deska skýtá i místo ke stolování. Odtah pachů a par zajišťuje stropní digestoř.

Foto: Oresi

Důležitá je ergonomie i umístění varné plochy

V kuchyni o dispozici tvaru písmene „U“ s ostrůvkem je vše v dosahu, lze tu dobře navrhnout pracovní trojúhelník, jehož vrcholy tvoří lednice či spížní skříň, dřez a sporák. Dnes jde většinou o zóny, nebo chcete-li centra, protože u dřezu obvykle bývá myčka a sorter na odpad.

Ergonomické uspořádání ocení každý, kdo se v kuchyni nechce příliš naběhat od dřezu ke sporáku či k lednici, dělat práce přes ruku. V kuchyni s ostrůvkem je potřeba si uvědomit, k jakým účelům bude sloužit. Chcete tu vařit, mýt nádobí nebo stolovat? O tom rozhodnou technické rozvody.

Účka a stavební úpravy

Rozvody, které máte v kuchyni, tedy voda, elektrika, plyn a odpady včetně odtahu digestoře, často nevyhovují potřebám ostrůvkové kuchyně. Jestli jej chcete využívat jako varné a mycí centrum, musíte si připravit rozvody a odpad podlahou. To se snáze připraví při výstavbě nového domu, hůře se to ale provádí ve staré zástavbě. Snazší je to v poloostrůvku, ke kterému média přivedete po stěně.

Se změnou dispozice kuchyně na ostrůvkovou musíte vyřešit také odtah pro digestoř. Obvykle to spraví sádrokartonový podhled, ale vedení odtahu by mělo být rovné a co nejkratší, aby bylo odvětrání co nejúčinnější. Nad ostrůvek ovšem můžete umístit některý z recirkulačních modelů digestoří. To platí i pro digestoře se spodním odtahem.

V kuchyni, sestavené z modelů Tewa a Eruka z prémiové třídy Livanza, je zóna vaření a mytí umístěna u stěny. Pracovní ostrůvek s nikou odděluje kuchyň od obýváku, vybaveného skříňkami modelu Tewa.

Foto: Oresi

Kuchyně tvaru písmene „U“ s poloostrůvkem ke stolování v rodinném domě. Zóny vaření a mytí jsou umístěna u stěn. Model Torino S z řady luxusních kuchyní Bauformat.

Foto: Oresi

Vzdálenosti skříněk v ostrůvkové kuchyni

Průchod mezi protilehlými skříňkami nebo ostrůvkem by měl široký ideálně 1500 mm, abyste se tu mohli bezpečně pohybovat i při otevřených dvířkách. Dostačující je 1200 mm a nejmenší prostor v malých kuchyních může být široký 1000 mm.

Nevíte si rady? Poraďte se s odborníky ve studiu Oresi. Tady vám zaručí, že ve vaší kuchyni bude vaření radost i proto, že kuchyň do tvaru písmene „U“ s ostrůvkem nebo poloostrůvkem dovoluje, aby tu jídlo připravovalo více lidí najednou. Odborníci z průzkumů trhu vědí, co od kuchyní Oresi lidé očekávají. A v duchu firemní filozofie přinášet prověřenou kvalitu v atraktivním vzhledu za nejnižší možnou cenu vám pomohou vybrat vysněnou kuchyň. 3D návrh kuchyně je u Oresi zdarma.

 

Kuchyně do „U“ s ostrůvkem od Oresi pro Vaši inspiraci

Váháte, jakou rohovou kuchyň do „U“ s ostrůvkem máte vybrat do svého domova?
Přijďte se poradit s odborníky do studií Oresi.

Najít nejbližší prodejnu

Oresi kuchyně má pobočky po celé ČR
Objednáním na prodejnu Oresi získáte profesionální grafický návrh ve 3D zdarma a nezávazně

Sjednat schůzku na prodejně

Nepropásněte nejlepší akční ceny! Objednejte se hned teď k návštěvě našeho studia. Těšíme se na vás.