Jaké barvy do kuchyně

Vytvořte si barevné ladění kuchyně

O působení barev na naši psychiku toho již bylo napsáno mnoho. Připomeňme si, že barvy dokážou povzbuzovat, uklidňovat i dráždit. Mohou zapříčinit, že kuchyň působí útulně, teple a přívětivě, nebo chladně a stroze. Proto, abyste se v místnosti cítili příjemně, musíte zvolit určitou barevnou koncepci.

Oresi radí: Ujasněte si, jakou barvu a strukturu má podlaha, zda je na stěnách výmalba nebo tapeta, kolik je v místnosti světla. Vytvořte si plán kombinace barev a materiálů pro daný prostor. Pak se vydejte koupit kuchyň. Foto: Oresi

Sytá červeň je dynamická, podněcující, pro někoho až agresivní, v prostoru vystupuje do popředí. Obecně je vhodná do místností, kde nejsou holé stěny. V kombinaci s neutrální bílou a šedou působí model Stevia velmi příjemně. Foto: Oresi

Důležité: Promyšlená koncepce

Výběru nábytku, barev pro výmalbu, textilu a doplňků do kuchyně je potřeba věnovat velkou pozornost, protože je většinou pořizujeme na více let. Alespoň co se kuchyně týká. Řídit se můžete třeba teorií ročních dob, která se osvědčila v kosmetice i v módě a přímo v přírodě vám v konkrétní sezóně ukáže, které barvy spolu jdou nejlépe kombinovat.

Nebo dejte na vlastní pocit. Ve společnosti některých barev je nám dobře, vedle dalších na nás padá úzkost nebo jsme nervózní. Tak si udělejte čas a nechte na sebe barvy působit. A svůj výběr konzultujte s partnerem, nebo se členy rodiny, kteří budou v kuchyni často pobývat s vámi.

Promyšlená koncepce je základním prvkem dobře zařízeného interiéru. Ujasněte si, kterou barvu budou mít stěny, z jakého materiálu a v jakých valérech bude podlaha a pak si uvědomte, jak by měla vypadat vaše kuchyň. Všechny zmíněné prvky totiž zaujímají v místnosti velké plochy. Která bude dominovat?

S barvami se dá v kuchyni doslova kouzlit

Barvy nám pomohou prostor opticky zvětšit nebo zmenšit, zvednou stropy, učiní kuchyň vzdušnější nebo naopak. Dobře se cítíme v prostředí, jehož barevné členění připomíná přírodu. Tedy světlé nebe nad hlavou a pod sebou barvy písku, dřeva, kamene nebo trávy. Tmavé barvy místnost zmenšují, světlé rozšiřují, stropy se zdají vyšší, kuchyň větší.

Teplé odstíny v sobě nesou symbol ohně, do tohoto spektra řadíme třeba teplé odstíny růžové, žluté, které umí navodit dobrou náladu, červené dovedou zahřát, ale příliš intenzívní odstíny i rozrušit a vzbudit hněv, oranžová zase podporuje chuť k jídlu a pomáhá zlepšit náladu. A do kuchyně patří i zelená, které je další z letošních barev roku. Je barvou klidu a působí na trávení, výborně vypadá ve společnosti dřeva.

 

Ve studiích Oresi najdete inspiraci, jak spolu kombinovat barvy i modely. Zde je sestava z kuchyní Savana a Velvetia, kterou můžete vidět ve studiu Oresi v Hradci Králové. Foto: Oresi

Je potřeba správně zvolit barvy pro strop a podlahu a hned po nich nábytek kuchyně, který zabírá velkou plochu.

Kombinace ušlechtilé kresby dřeva Islandského javoru modelu Tewa se světle modrým matem s hladkým jednobarevným povrchem modelu Savana. Kuchyň je ideální do místností orientovaných na jižní stranu. Foto: Oresi

Módní modrá a fialová

Nejen v módě aktuálně vládnou na oděvech modrá a fialová barva, které většina producentů nábytku i kuchyní, zařadila do svého portfolia spolu s pastelovými barvami v jemně ředěných i sytějších odstínech. V Oresi najdete hned několik modelů kuchyní v různě modrých odstínech.

Modrá je podle psychologů barvou klidu, uspokojení, souladu. I když ji považujeme za chladnou, vybírat můžeme mezi odstíny, které se objevují během ročních dob. K teplým barvám patří jarní vodová, chrpová i královská modř, podzimní holubí a petrolejová modrá či fialková. Chladnější odstíny jsou kouřově modrá, nebo modř noční oblohy. K zimním valérům počítáme ledově a azurově modrou či námořnickou modř.

Fialovou v teplých tónech představuje třeba ametystová nebo ostružinová, chladnější jsou šeříková a fialkově modrá, modrofialová a levandulová. V letošním roce společnost Pantone Color Institute experimentovala a barvou roku se stala Very Peri. Fialovo-červený odstín s nádechem modré barvy.

Hnědá, zemité tóny a neutrální barvy

Zemité odstíny, jako je hnědá, rezavá nebo umbra a okrová, jsou barvami přírody, stromů, zeminy. Hnědá je přívětivá, spojená s představou jistoty, pořádku a domova. Opticky zužuje prostor. Podle psychologů ale zvyšuje chuť na sladké.

Černá, šedá, bílá jsou neutrální barvy, které můžeme jednoduše kombinovat s výraznějšími barvami. Bílá opticky rozšiřuje prostor, z hlediska psychiky je lehká a jasná. Šedá je opticky i psychicky neutrální. Hodí se na každý druh nábytku. Černá opticky zmenšuje prostor, psychicky je těžká, ale je optimální do místnosti, kde chceme použít barevné vybavení.

Barva čokolády a smetany v sestavě z modelů Kaava a Savana z prémiové třídy Livanza na stěně v neutrální šedé výmalbě.  V tak přívětivé kuchyni se dobře vaří i žije. Foto: Oresi

V sestavě je použit model Wood Point v dekoru Jedle kontrast a Velvet Star černý supermat. Doplňuje je strukturální laminátová pracovní deska v dekoru Keramika antracit, černý skleněný zádový panel a madla Rock. Foto: Oresi

Praktická rada architekta

Správně zařídit kuchyň neznamená jen dobře vybrat vhodné barvy.  Aby kuchyň působila přívětivě, stylově a harmonicky, musíme vzít v úvahu i tvary zařizovacích předmětů, typ povrchů, struktury dřev, koberců, dekory textilu nebo lesky kovů.

Šéfarchitekt Oresi, Ing. arch Petr Kaluža doporučuje: „Pro lepší představu spojení navržených materiálů, stylů a barev je vhodné sestavit si pracovní moodboard. Jde o seskupení vzorků materiálů, barev a stylů, který slouží jako vizualizační nástroj k návrhu a napomáhá nám finalizovat pocity a nálady, které v nás bude realizovaný návrh vyvolávat. Moodboard je vhodné mít u sebe po celou dobu návrhu a pravidelně ho aktualizovat. Stane se pak nedílnou součástí a pomocí při finálním výběru všech prvků návrhu.“

Dodejme, že každý dobrý dodavatel (koberce, podlahy, výmalba, tapety, textil) by měl být schopen zapůjčit potřebný vzorek, který pak lze v našem studiu vložit do moodboardu.

Vybíráte si novou kuchyň a nevíte, jakou barvu zvolit? Přijďte si prohlédnout expozice a vzorníky do některého studia Oresi. Odborníci vám s výběrem vysněné kuchyně poradí a zhotoví vám 3D návrh zdarma.

Najít nejbližší prodejnu

Oresi kuchyně má pobočky po celé ČR
Objednáním na prodejnu Oresi získáte profesionální grafický návrh ve 3D zdarma a nezávazně

Sjednat schůzku na prodejně

Nepropásněte nejlepší akční ceny! Objednejte se hned teď k návštěvě našeho studia. Těšíme se na vás.