Zpěvák a skladatel Marek Ztracený potřeboval vyměnit starou kuchyň za novou. Do bytu, který se nachází v domě s výhledem na šumavské hvozdy nedaleko hory Špičák, si ji vybral u Oresi. Pojďte se podívat, jak proměna dopadla.
Malé nahlédnutí do kuchyně pohledem šéfarchitekta Oresi Petra Kaluži jsme vám již přinesli zde. A slíbili jsme vám, že až se Marek s rodinou vrátí z dovolené, kterou avizoval již na svém koncertu v O2 Aréně, představíme vám ji podrobněji. S ohledem na situaci se to sice poněkud protáhlo, ale dnes vás již na návštěvu můžeme pozvat.
Jak to všechno začalo
„Se snoubenkou Marcelkou jsme se pustili do rekonstrukce našeho bytu a řekli jsme si, že by se nám hodila i nová kuchyň.“ vypráví Marek.
„Vybrali jsme si ji u Oresi. Tu značku jsem měl dlouho ukotvenou v hlavě a když jsme se rozhodli, že do rekonstrukce půjdeme, byla to intuitivní volba. Hned na první návštěvě v kuchyňském studiu se nám trefili do vkusu. Chtěli jsme, aby kuchyň zapadla do horského prostředí, proto jsme hledali dřevodekor.
Nabídli nám kuchyň Wood Point v dekoru Jedle Kontrast s výraznou kresbou dřeva. Okamžitě jsem si ho zamiloval. Mám rád také černou barvu, a proto jsem po konzultaci s architektem spodní skříňky v dekoru dřeva doplnil o horní skříňky modelu Velvet Star se supermatným povrchem.“
Obytná kuchyň s výhledem do zeleně
O dispozičním řešení kuchyně měl Marek minimální představu. Původní kuchyň byla rohová, s volně stojící pračkou podstavenou pod pracovní desku. „V plánování kuchyně jsme byli začátečníci, ale měli jsme pár zajímavých inspirací z časopisů,“ vzpomíná. Rád proto využil pomoci zkušeného architekta, který pomohl naplnit představy budoucího majitele kuchyně.
„Náš šéfarchitekt Petr Kaluža má mimořádný cit pro vytváření kuchyňských interiérů, které jakýmsi vnitřním teplem usilují o to, aby se jejich obyvatelé měli navzájem rádi a užívali si společný život. U citlivého hudebníka Marka Ztraceného našel architekt vnímavého klienta, a to je velmi důležitý aspekt úspěšné spolupráce,“ informuje Dušan Všelicha, ředitel marketingu Oresi. Jak uvidíte na fotografiích níže, kuchyně od Oresi jsou schopny reagovat i na velmi senzitivní zadání.
Na obytnou kuchyni měli zákazníci několik požadavků – chtěli zachovat sedačku, umístit sem větší stůl pro čtyři osoby, přidat pracovní plochy a zachovat podstavnou pračku. „To vše se do kuchyně podařilo dostat, včetně spousty moderních ergonomicky praktických prvků, jako je trouba a mikrovlnka ve výšce, vinotéka, nebo plně využitá skříňka v rohu s výsuvem,“ upozorňuje architekt Petr Kaluža. Jen pračka je dnes integrovaná do linky.
„Co se estetiky týká, jak již bylo výše zmíněno, společně s klienty jsme vybrali kombinaci výrazného dřeva a tlumené matné černé. Požadavkem byl také dostatek úložného prostoru, který řeší skříně vytažené až ke stropu. Abychom zachovali vzdušnost celého prostoru, tak je tento blok horních skříní z obou stran odražen od zdi.
Výrazným prvkem v kuchyni je integrovaný jídelní stůl z vysokotlaké laminátové desky, který tvarově rozbíjí rovnou linii kuchyně a vytváří v ní niku s úložným prostorem,“ dodává architekt Petr Kaluža.
V kuchyni dnes tráví spoustu času
Marek Ztracený s partnerkou a synem kuchyň již nějaký čas využívá, a zvláště v dnešní složité době v ní tráví spoustu času. A co se mu na kuchyni nejvíce líbí? „Jsem nadšený z dekoru a stylu celé kuchyně. A také z praktičnost a funkčnosti. Nic nevrže, nebouchá, vše do sebe skvěle zapadá. Moje snoubenka si všechny vymoženosti a vychytávky náležitě užívá a v poslední době jsem začal vařit i já.“
Marek je spokojený i se spotřebiči značky Beko, u nichž jej bavilo objevovat jejich funkce. Marcela si oblíbila třeba pečení v parní troubě, o které Marek se smíchem říká: „Umí věci, o kterých jsem netušil, že existují. Vlastně ji podezřívám, že dokáže i masírovat nohy a zpívat. Ale teď vážně, já nejvíc používám skvělou ledničku, vinotéku a kávovar.“
Jaký oříšek musel rozlousknout architekt?
Kuchyně je na delší straně montována k železobetonové stěně, do které nebylo možno vrtat, tedy zabudovat do ní rozvody, jako je voda, odpady, elektro. „Tento problém se často řeší instalační přizdívkou z SDK. My jsme tu zvolili zvětšenou hloubku pracovní desky tak, abychom mohli vodu a odpad z dřezu a pračky táhnout po povrchu také za integrovanou myčkou. Tím se také příjemně zvětšila pracovní plocha“ vypočítává Ing. arch Petr Kaluža, šéfarchitekt Oresi.