Dnes vám představíme inspirativní kuchyň navrženou z nového modelu Wood Hit v dekoru Dub Padana opalovaný o oblíbeného modelu MAGIQ z bílého akrylu z řady Dolti Collection by Andrea Capovilla.
Cesta k nové kuchyni od Oresi trvala majitelům několik let. Pan Stanislav si našel zajímavou práci v Praze, proto se sem musel i s celou rodinou přestěhovat. Z vlastního rodinného domu na Moravě tak přešli do nájemního bytu. Ten již byl zařízený včetně kuchyně, takže si sem přivezli jen vlastní lednici. Následně si pořídili rozkládací jídelní stůl, pohodlnou sedačku a dali si k ní vyrobit konferenční stolek. A po nějaké době začali hledat vlastní bydlení.
Hledali, testovali, vybírali
„Byt jsme vybírali dost dlouho, nic jsme nechtěli uspěchat, i proto, že se nám zalíbila čtvrť, ve které jsme bydleli, a kde jsme si zvykli. Probírali jsme nabídky developerů a v průběhu asi dvou let jsme si byli prohlédnout několik bytů a hledali jsme ten, který bude pro naši čtyřčlennou rodinu nejvhodnější,“ vypráví Stanislav. „Důraz jsme kladli hlavně na obývací pokoj s kuchyní, tady jsme se zaměřili hlavně na to, zda se tam vejde potřebná kuchyně, jídelní stůl a také naše sedačka, která je moc fajn,“ dodává.
Kuchyň si vybrali u Oresi
Pro kuchyňský nábytek si majitelé zašli do Oresi, protože tyto kuchyně znali nejen z reklam, ale také od příbuzných a přátel. Nový byt je krásný, se spoustou oken a místnost, kde měla být kuchyň umístěna má dokonce okna, i ta francouzská, na dvou protilehlých stěnách.
Protože je místnost světlá, vybrali si naši klienti po poradě s architektem zajímavý strukturální povrch v černé barvě z linie Wood Hit v dekoru Dub Padana opalovaný a doplnili je bílými skříňkami ve vysokém lesku modelu MAGIQ. Niky a pracovní deska nesou synchronizovaný dekor Dub True Nature.
Co na to architekt
„Po rozhovoru s majiteli bytu nastal vývoj v hmotě kuchyně, aby byla vhodná pro velkou rodinu a zároveň v obytném pokoji nepůsobila jako ten nejhlavnější prvek,“ říká šéfarchitekt Oresi, Ing. arch Petr Kaluža. „Developerem sice již byla navržená dispozice kuchyně, ale podle toho by z ní byl spíše klasický kuchyňský kout, jednořadá linka, nic moc na vaření ani na ukládání nádobí pro velkou rodinu,“ konstatuje architekt.
„V novém bytě jsme se chtěli posunout od základní výbavy, která byla v nájemním bytě k moderní kuchyni. Měla být hezká, funkční, odpovídající zamýšlenému zařízení obývací části pokoje a vybavená kvalitními moderními spotřebiči. Hledali jsme modely v černém provedení a našli jsme je u AEG. Třídíme odpad, tak jsme do skříňky pod dřezem požadovali zabudovat sorter Franke se čtyřmi odpadkovými koši. To vše jsme probírali s architektem, který měl hned několik nápadů, jak ji dobře vyřešit ergonomicky i kapacitně. Co se kapacity týká, tak dnes již z praxe víme, že vestavná lednice má oproti té naší minulé menší objem. Naučili jsme se tak kupovat jen potraviny, které opravdu potřebujeme a díky tomu ničím neplýtváme,“ vzpomíná Stanislav.
„Majitelé požadovali, aby v nové kuchyni bylo co nejvíce úložného a pracovního prostoru, místo pro dvě trouby, klasickou a multifunkční pečící troubu s párou i mikrovlnku, ostrov, nebo poloostrov na přípravu jídla a komunikaci s hosty a v neposlední řadě také stolové sezení. Stolování je v obytné kuchyni jedna z nejdůležitějších věcí, rodina je početná a často k ní přijíždějí na návštěvu rodiče a sourozenci majitelů. Z těchto vstupních požadavků vzniklo několik prostorových variant kuchyně a finální návrh je uzpůsoben tak, aby co nejméně narušoval obytnou místnost, ale zároveň měl spoustu úložné a pracovní plochy,“ vysvětluje architekt Petr Kaluža.
Dispozice developera a realita
Při vstupu do místnosti byla nika připravená pro kuchyň developerem. Počítala se všemi důležitými částmi kuchyně, které se vejdou do jednořadé linky, jako je dřez, přípravná plocha a varná deska. „Tuto část jsme na míru upravili tak, aby využila co nejvíce prostoru, tedy jsem po dohodě s majiteli zvolil nadměrně hlubokou pracovní desku a zkosenou rohovou skříň na míru reagující na šikminy v bytě,“ upozorňuje architekt a dodává: „Umístění niky dovolilo využít roh místnosti, kde je klasické okno. Na linku tak navazuji dvě technické skříně zarovnané s linií niky a horní hranou oken. Tato část pokračuje poloostrovem s dodatečným pracovním a ukládacím místem.“
Na poloostrov pak navazuje stávající jídelní stůl, který lze v dispozici otočit, roztáhnout, a tak hostit až 8 lidí. Ještě dodejme, že v návrhu bylo potřeba vyřešit a připravit několik technických detailů tak, aby se daný prostor správně využil. Pod oknem je do sestavy spodních skříněk schovaný radiátor s prostupem proudění teplého vzduchu v pracovní desce. Protože kuchyň byla stavebně připravena s veškerými rozvody na jednom místě, musely se zásuvky přesunout i do rohu pod oknem a také bylo nutné přemístit ovladače venkovních rolet tak, aby se do rohové části vešly obě technické skříně. Tyto přesunuté ovladače architekt doplnil ještě o dvojici zásuvek.
Místo obkladu majitelé zvolili dekorativní voděodolnou stěrku, která je použita také v obývací části na stěně s televizorem. Šedá stěrka krásně podtrhuje černý opalovaný dekor dřeva i pracovní desku ve vzhledu přírodního dubu. A kontrastně z ní vystupují bílé lesklé horní skříně.
Krásná kresba dubového dřeva sluší poličkám, nice v kuchyňském nábytku i synchronizované pracovní desce, vše je v dekoru Dub True Nature. Synchronizace znamená, že zobrazená léta, praskliny a suky přesně odpovídají struktuře povrchu.
„Z naší nové kuchyně jsme nadšení“, pochvaluje si Stanislav a dodává: „Dispozice kuchyně vyřešila naše nároky na prostor pro ukládání nádobí i místa pro přípravu jídla a všechny použité dekory se nám líbí.“