Kuchyně do U

Praktické, funkční, pohodlné

Plánujete nákup nové kuchyně, toužíte po dispozici do tvaru písmene „U“ a nejste si jisti, zda je to do vašeho domova nejvhodnější volba? Abyste neudělali chybu, která vás bude omezovat po mnoho dalších let, poraďte se s odborníky. Třeba v kuchyňském studiu Oresi, největšího prodejce kuchyní na trhu.

Kuchyně do tvaru písmene „U“ jsou velmi oblíbené, funkční a designově zajímavé. Ačkoliv se to nezdá, hodí se jak do velkých, tak do menších prostor, a dokonce se uplatní i v paneláku. Poskytují dostatek úložných prostor, pracovní a odkládací plochy, všechno, co v kuchyni potřebujete je tady po ruce. Účko se ale musí správně navrhnout. 

Kuchyně do tvaru písmene U bývají i součástí obývacího pokoje. Zde jednu stranu „účka“ sestaveného z modelů Eruka a Tewa tvoří barové posezení. Ostrůvková část odděluje kuchyň od obývací zony. Foto: Oresi

Pohodlnou a komfortní kuchyň je potřeba dobře ergonomicky naplánovat. 3D návrh je u Oresi vždy zdarma.
Foto: Oresi

Funkční uspořádání kuchyně

Zdá se, že zařídit kuchyň o tomto půdorysu je jednoduché, protože tu je vše v dosahu, lze tu dobře navrhnout pracovní trojúhelník, jehož vrcholy tvoří lednice či spížní skříň, dřez a sporák. Dnes jde většinou o zóny, nebo chcete-li centra, protože u dřezu obvykle bývá myčka.

Ergonomické uspořádání, tedy promyšlenou návaznost jednotlivých zón ukládání, mytí a vaření ocení každý, kdo se v kuchyni nechce příliš naběhat od dřezu ke sporáku či k lednici, dělat práce přes ruku, a potřebuje se volně pohybovat okolo otevřených dvířek trouby nebo vysunuté zásuvky.

Před nákupem dobře měřte a plánujte

Výše jsme zmínili, že kuchyň ve tvaru písmene „U“ se hodí i do menších prostor, třeba i do kuchyně v paneláku. Když si již určíte, kde budou jednotlivé zóny, dobře změřte, zda bude dostatečný prostor mezi rameny kuchyně. Je potřeba, abyste tu mohli pohodlně a bezpečně projít i v okamžiku, kdy otevřete dvířka trouby, myčky nebo výsuvu se šuplíky či spížní skříňkou.

Zákazníci většinou neznají normy, ze kterých se odvíjejí rozměry kuchyňského vybavení, rozmístění spotřebičů a rozvodu energií, vody a odpadu. Proto je výhodné spolupracovat s architektem nebo vyškoleným prodejcem, kteří znají prostorové nároky vybraného tvaru kuchyňské linky.

Kuchyň o dispozici písmene „U“ dobře vyniká v prostorné místnosti. Sestava z modelu Bellissa z prémiové třídy Livanza je toho důkazem.
Foto: Oresi

V kuchyni o dispozici písmene „U“ je potřeba chytře  vyřešit oba rohy. Zde jsou použity ledvinové výsuvy.
Foto: Oresi

Bezpečný pohyb i výška pracovní desky

Jak daleko od sebe mají být protilehlé skříňky kuchyně ve tvaru písmene „U“, abyste se tu mohli bezpečně pohybovat i při otevřených dvířkách? Ideální je průchod široký 1500 mm, dostačující je 1200 mm a nejmenší prostor v malých kuchyních může být široký 1000 mm.

Pro správnou ergonomii je ovšem důležitá i výška pracovní desky od podlahy. Ta by se měla určovat podle výšky člověka, který v kuchyni nejvíce vaří. Obecně se pohybuje v rozmezí
850 – 950 – 1000 mm. Aby vám kuchyň dobře sedla a nehrbili jste se nad pracovní deskou, využijte jednoduchý trik.

Postavte se ve studiu k lince a dejte ruku do pravého úhlu. Správně byste ji měli mít 150 mm nad pracovní plochou.

Vybírejte a raďte se
s odborníky

Při návštěvě studia Oresi, největšího prodejce kuchyní na trhu, vám rádi a odborně poradí.  Z uskutečněných průzkumů znají, co od jejich kuchyní lidé očekávají. Proto například zvyšují užitnou hodnotu kuchyní, rozvíjejí design, a to vždy v duchu firemní filozofie přinášet prověřenou kvalitu v atraktivním vzhledu za nejnižší možnou cenu. Navíc je 3D návrh kuchyně u Oresi vždy zdarma.

Kuchyně ve tvaru písmene „U“ jsou pohledné, praktické i útulné a nabízejí spoustu úložného prostoru.
Foto: Oresi

Kuchyně do „U“ od Oresi pro Vaši inspiraci

Váháte, jakou kuchyň ve tvaru „U“ máte vybrat do svého domova?
Přijďte se poradit s odborníky do studií Oresi.

Najít nejbližší prodejnu

Oresi kuchyně má pobočky po celé ČR
Objednáním na prodejnu Oresi získáte profesionální grafický návrh ve 3D zdarma a nezávazně

Sjednat schůzku na prodejně

Nepropásněte nejlepší akční ceny! Objednejte se hned teď k návštěvě našeho studia. Těšíme se na vás.